نظام آموزشی کانادا

مقالات رضا محسنی 02 مارس 2021

 

نظام آموزشی کانادا چگونه است؟

اطلاع از نظام آموزشی کانادا برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند بسیار حائز اهمیت است. در واقع شما باید بدانید برای خود و یا فرزندان تان چه کشوری را انتخاب می کنید.

شاید تعریف از کانادا و سیستم آموزشی آن از جمله مدرسه، کالج و یا دانشگاه را از دیگران بسیار شنیده باشید، اما آیا به طور کامل می دانید نظام آموزشی  کانادا چه مزایایی نسبت به دیگر کشور ها دارد؟

آیا می دانید که پس از فراغت از تحصیل چه آینده ای در انتظار شما و یا فرزندان شما است؟

در این مقاله قصد داریم تا شما را به صورت کامل با سیستم آموزشی کشور کانادا آشنا کنیم.

کشور کانادا دارای یک سیستم منسجم و قدرتمند آموزشی است، که بیشتر به شیوه استانی و یا ایالتی اداره می شود.

اگر چه ممکن است شیوه ها و یا روش های آموزشی از یک ایالت تا ایالت دیگر کمی فرق داسته باشد ، اما در واقع کل سیستم آموزشی در اختیار دولت فدرال بوده و به همین علت، یک انسجام و یکپارچگی در آن به چشم می خورد.

در کانادا هم سیستم آموزش دولتی(همگانی) و هم سیستم آموزش خصوصی وجود دارد.

دولت کانادا به بحث آموزش توجه ویژه ای دارد و از سطح پایه (پیش دبستانی) تا سطح عالی (دانشگاه) را تحت پوشش بودجه خود قرار داده است.

جالب است بدانید دولت، چیزی حدود 6 درصد از تولید ناخالص داخلی اش را به این امر (نظام آموزشی) اختصاص داده که بسیار چشمگیر است.

مقاطع تحصیل در کانادا

ابتدایی و متوسطه

مقطع ابتدایی در کانادا مثل کشور خودمان 6 ساله است. مقطع متوسطه هم 6 سال به طول می‌انجامد (یعنی از سال هفتم تا دوازدهم) ؛ یک استثنا وجود دارد و آن دولت کبک است که تحصیلات ابتدایی و متوسطه آن کلا یازده طول می‌کشد.

زبان تحصیل در مدارس کانادا انگلیسی یا فرانسه است، اینکه دانش آموزان کدام را به عنوان زبان نخست خود انتخاب کنند به ایالت و یا استان محل سکونت آنها بستگی دارد.

در سیستم آموزشی کانادا مدارس به دو دسته دولتی و خصوصی دسته بندی می‌شوند، کلیه مواد درسی برای مدارس دولتی ارائه می‌گردد، همچنین خوابگاه‌ها برای مهاجرین در نظر گرفته شده است.

در مورد مدارس خصوصی قضیه متفاوت است و این گونه مدارس به طور خودگردان و مستقل از نظام آموزشی کانادا دولتی اداره می‌شوند.

تحصیل در دبیرستان کانادایی

دانش آموزانی که در سال سوم یا چهارم دبیرستان مشغول تحصیل هستند و همچنین آنهایی که معدل دیپلم شان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور کانادا پایین است می‌توانند اول یک دیپلم کانادایی از یک دبیرستان کانادایی بگیرند، تا مشکل‌شان به این شکل حل شود.

در اینجا باید متذکر شویم که مدت زمان تحصیل در این مقطع به سابقه تحصیلی محصل و همچنین نمرات کسب کرده او دارد اما حدودا یک تا دو سال زمان می‌برد.

تحصیل در دوره های زبان در کانادا

افرادی که قصد تحصیل در دوره های آموزش زبان فرانسه و یا زبان انگلیسی را دارند، باید با اخذ پذیرش از یک کالج، دانشگاه و یا موسسه آموزشی معتبر در کانادا به این کار اقدام کنند.

پیشنهاد سردبیر  لیست پزشکان معتمد کانادا در ایران

این دوره بین شش ماه تا یک سال زمان می برد. البته فاکتور اصلی برای این زمان بندی دانش قبلی و سطح اطلاعات زبانی زبان آموز است.

برای ثبت نام در دوره های زبان در کانادا، راه های مختلفی پیش روی شماست و در صورتی که آگاهی کافی نداشته باشید لازم است تا با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید.

سازمان مهاجرتی زرین، با کادری مجرب و حرفه ای در دفاتر تهران و تورنتو، آمادگی خود را برای راهنمایی شما و اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها و یا کالج های مختلف کانادایی اعلام می‌دارد.

البته باید توجه داشته باشید که با سخت‌گیری‌های جدید دولت کانادا، هم اکنون سفارت کانادا برای دوره های صرفا زبان به شهروندان ایرانی ویزای تحصیلی صادر نمی‌کند.

تحصیلات تکمیلی در کانادا

کشور کانادا دارای موسسات آموزش عالی بسیار زیاد در تمام خاک خود است.

در بیشتر شهرها و حتی روستاها موسسات، دانشگاه‌ها و یا کالج‌های بسیار زیادی وجود دارد که از اعتبار جهانی خوبی نیز برخوردارند.

دانشگاههای کانادا از نظر اعتباری جایگاه بالایی در تمام دنیا دارند و معمولا در سایر کشورها به راحتی معادل سازی شده و به رسمیت شناخته می شوند.

نظام تحصیلی در کانادا به صورت ترمی است و در دو نیم سال برگزار می شود. کلاس‌ها معمولا از ماه سپتامبر شروع و تا ماه آوریل ادامه دارد. خیلی از دانشگاه‌ها و موسسات در کانادا برای دانشجویان خود ترم تابستانی هم ارائه می کنند.

البته کالج ها در سرتاسر سال دوره های خود را ارائه می‌کنند پس شما بايد آمادگی رفتن به کلاس‌های کالج در هر زمان از سال را داشته باشید.

رضا محسنی

من یک طراح وردپرس هستم !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اقلام ممنوعه سفر به کانادا

رضا محسنی 04 جولای 2021

دعوت به مصاحبه سفارت کانادا

رضا محسنی 03 نوامبر 2021

استارتاپ های موفق کانادا

رضا محسنی 05 سپتامبر 2021